Počátky pěstování čekanky u nás musíme hledat již krátce po zrušení roboty, ale tehdy probíhalo jen na malých výměrách, většinou mezi 0,5 a 1 korcem. V zelinářských oblastech se uchytila snadněji než…
Stavební vývoj tohoto objektu je totožný s těmi okolními, neboť na jeho místě stával původně gotický dům, který byl ve 2. polovině 16. století nahrazen renesanční budovou. Ta v roce 1770 prošla…
Výstavba zdejší železnice, jež vznikla v rámci trati Praha-Hradec Králové-Kyšperk (dnešní Letohrad), byla plně v režii Společnosti severozápadní dráhy, jež vedle toho stanovovala jízdné, nákladní…
Podle mnoha kronik patřil patrně dřevěný kostel sv. Klimenta k nejstarším svatyním ve městě. Nejspíše byl přímo prvním, který zde vznikl. Václav Hájek z Libočan v „Kronice české“ z něho dokonce…
Dávná romantika a aura záhadnosti Úzké ulice se postupem času vytratila a stejně tak se dělo se zdejšími objekty, jež se oproti minulosti v mnohém změnily. Nebýt památkové ochrany, tak bychom asi…
Jako zajímavá epizoda, jež se udála v historii Dobřenic, obce na pomezí Královéhradecka a Pardubicka, je přílet velkého množství čápů, kteří se usadili po vsi a nebáli se vůbec ničeho. Neměli strach…
Tento roubený dům s podezdívkou je jednou z posledních památek na období tzv. raabizace, tj. tereziánské reformy, podle níž se část vrchnostenské půdy přidělovala za poplatek nevolníkům. Jedná se o…
Původní objekt s čp. 40 stával úplně jinde, což můžeme zjistit nahlédnutím do indikační skici stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru…
Od nepaměti tekl nedaleko odtud Piletický potok, jehož koryto bylo několikrát v rámci staletí upraveno (naposledy před svým přenesením k Rubeně mířilo od dnešního Kauflandu ke stadionu TJ Sokol a u…
Královéhradecké městské lesy sahají daleko za samo město a zahrnují tak i katastry jiných obcí, mezi něž náleží rovněž Běleč nad Orlicí. Také zde byl rozsáhlý lesní masiv rozdělen na řadu částí, jež…